skola

NEJBLIŽŠÍ AKCE

18. – 19.9. Adaptační pobyt 1. ZA Horní Blatná
20. 9. Praktické JZZ v nemocnici 3.OŠ
21. 9. 2. kolo PŘ na VOŠ 14:10
22. 9.    Závěrečné zkoušky kurzu Zubní instrumentářka uč.č. 112    7:30-19:30
27. 9.    Ústní JZZ, uč. 19, 3.OŠ    13:30
28. 9.    DEN ČESKÉ STÁTNOSTI
29. 9.    Ředitelské volno

Atlas Školství - kam na střední školu

ŠKOLSKÝ PORTÁL KARLOVARSKÉHO KRAJE
Vysoké školy.cz

NELSON DAKA
Přihlášení

DRUHÉ LYCEUM OBJEVOVALO PRAŽSKÉ ŽIDOVSKÉ MĚSTO

Ve středu 26. dubna jsme s naším panem učitelem Laitlem navštívili Židovské muzeum v Praze, přesněji v pražském Židovském městě, které, jak jsme se dozvěděli, leží v místě starého židovského ghetta. Viděli jsme Staronovou synagogu, Pinkasovu synagogu a starý židovský hřbitov.

Náš program začal krátkou prezentací o válce, Židech, protektorátu Čechy a Morava a takových těch věcech, které převážně známe, pokud dáváme pozor v hodinách dějepisu, což naše třída samozřejmě dává. Ale i tak jsme se dozvěděli něco nového. Slyšeli jsme například, kolik Židů je dnes oficiálně zapsáno v České republice a kolik jich bylo před válkou a před holocaustem.
Po prezentaci přišla praktická část, ve dvojicích jsme dostali fotku lidí nebo rodin a měli jsme zkusit vymyslet, zda se jedná o „dobré“ nebo „špatné“ osoby z období druhé světové války. Například jsme měli fotku Reinharda Heydricha s rodinou a na té fotce opravdu nevypadal jako nejlepší přítel Adolfa Hitlera.
Bylo zajímavé uvědomit si, jak silné předsudky si umíme vytvořit jen podle fotografie, a poté slyšet skutečné příběhy a dozvědět se, jaký doopravdy byl ten člověk, jehož fotografii jsme drželi v ruce.

Naše cesta pokračovala do Staronové synagogy, kde jsme mohli vidět a slyšet, jak to v takové synagoze chodí. Například to, že na bohoslužby tam chodí muži a ženy odděleně nebo že muži musí mít přikrytou hlavu. A tak i mužští jedinci z naší třídy dostali takovou tu malou židovskou čepičku, jarmulku.

Pro většinu z nás byla asi největším zážitkem Pinkasova synagoga, kde jsou zdi popsané jmény obětí holocaustu. Najdeme zde asi 80 000 jmen z různých koutů naší vcelku malé české země. Ve druhém patře této budovy smutku a vzpomínek můžeme navštívit ještě galerii obrázků, které kreslily děti v koncentračním táboře. Byla síla přečíst si některá data narození a úmrtí a uvědomit si, jaké štěstí máme, že žijeme v dnešní době, protože v koncentračních táborech umíraly i děti mladší než my.

Za Pinkasovou synagogou jsme ještě navštívili starý židovský hřbitov, kde se nachází asi 12 000 náhrobků, a dozvěděli jsme se, že židovskou tradicí je pohřbívat lidi na prkně a zasypávat hlínou. Těla se ukládají postupem času na sebe, a náhrobní kameny tak stojí za sebou. Z tohoto důvodu může židovský hřbitov vypadat trochu neuspořádaně. Na hroby se nedávají květiny, ale můžeme tu vidět kamínky. Na náhrobních kamenech lze spatřit různé zvířecí nebo rostlinné motivy, například jako symbol toho, z jakého rodu Izraele daný člověk pocházel. Viděli jsme třeba vinný hrozen, lva nebo symbol vlka.

I když nám počasí moc nepřálo, tak mírný déšť aspoň trochu doladil atmosféru. Myslím, že všichni jsme si výlet prožili, něco nového se přiučili a více můžeme přemýšlet o věcech, o kterých jinak čteme jen v učebnicích dějepisu. Snad teď budeme i na historii koukat trochu jinak.

A děkujeme za skvělý výlet!

Michaela Fajtová, 2. ZLY

Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Karlovy Vary, příspěvková organizace, realizuje projekt s názvem
"Škola pro praxi“
v rámci projektu „Šablony pro SŠ a VOŠ I“
č. CZ.02.3.X/0.0./0.0./16_035/0005365

Datum zahájení 1. 3. 2017, datum ukončení 28. 2. 2019.

ŠKOLA, jako partner Karlovarského kraje, realizuje projekt
"Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Karlovarském kraji“
č. CZ.1.07/1.1.00/44.0004Projekty EU

easp

anglie

Citát na 3. týden

Nelson Mandela
Vzdělání je ta nejsilnější zbraň, kterou lze změnit svět.

Album na 3. týden

Bob Marley 20 Best Songs

Nabídka práce


Trh práce
Info pro 1. ročníky
Info - uniformy

Pro budoucí
studenty 

Jak a kde objednat a nakoupit uniformy nutné pro výuku

ověřená instituce
Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Karlovy Vary, příspěvková organizace - netkatalog.czStřední školy s maturitní zkouškou - netkatalog.cz