Vítejte na stránkách analytické chemie

Úvodní stránka

Statistika-úvod
Statistika-výpočty

Rovnováhy ve 
vodném prostředí

Redox rovnice vyčíslování

Teorie

Teorie

Protometrická stanovení

 Princip: Jsou podmíněná přenosem vodíkového kationtu ( tj. jádra vodíku, protonu) v prostředí vhodného rozpouštědla. Slouží ke stanovení látek kyselé nebo zásadité povahy.Kyselinou je každá látka, která proton odštěpuje; zásadou každá látka ,která proton přijímá. Reakce, které mezi nimi probíhají jsou reakce protolytické. Dvojice látek, která se liší o jeden proton se nazývá konjugovaný pár. ( z lat. coniugatus = svázaný spoutaný, spojený) obecně: 

HA   = H+  + A-     HA = kyselina       A-  její konjugovaná zásada             Protony nemohou existovat v roztoku samostatně- z toho vyplývá, že látka se může chovat jako kyselina( tj. odštěpit proton) jen tehdy je-li v roztoku současně přítomna zásada schopná proton přijmout. Protolytické reakce probíhají vždy mezi dvěma konjugovanými páry.  

 HNO3 + H2O  =  H3O+  + NO3-

Protolytických rovnováh v roztocích se účastní i rozpouštědlo, které samo může vystupovat ve funkci kyseliny nebo zásady. Obecně můžeme reakci kyseliny a rozpouštědla zapsat:

            HA  +  SH  = A +   SH2+          

SH - rozpouštědlo schopné proton přijmout; vzniká SH2+ = ion lyoniový nebo  proton odštěpit;  vzniká S- =  lyátový ion  Z protolytických rovnováh vyplývá, že rozpouštědlo bude mít přímý vliv na sílu kysaliny nebo zásady. Může dokonce pozměnit vlastnosti téže látky do té míry, že se jednu bude chovat jako kyselina, podruhé jako zásada.       

           

Gravimetrie
Elektrochemie
Optické metody
Trocha šafránu a zázvoru
Galerie
Odměrná analýza
Perly a perličky
DFA
DNT

CH3COOH  +  H2O  =  CH3COO-  +  H3O+             CH3COOH  + HClO4 = CH3COOH2+  +  ClO4

 Protolytických rovnováh se mohou účastnit pouze polární rozpouštědla. Nepolární rozpouštědla jako např. Bezen, hexan, tetrachlormetan, chloroform, toluen apod nemohou proton odštěpovat ani přijímat; označují se jako inetrní nebo aprotická rozpouštědla.

Polární rozpouštědla můžeme rozdělit do dvou základních skupin:

1. rozpouštědla aprotogenní -  mohou protony jen přijímat (např pyridin, ether, aceton) prostřednictvím volného elektronového páru na některém z atomů.

2. rozpouštědla amfiprotní - mohou protony přijímat či odštěpovat, podle toho, zda je rozpouštěná látka silnější nebo slabší kyselinou ve srovnání s rozpouštědlem. Rozpouštědla amfiprotní dělíme dále na:

a) vyrovnaná - mají přibližně stejnou schopnost protony přijímat i odštěpovat (voda, nižší alkoholy)

b) protofilní - snáze protony přijímají než odštěpují (aminy, kapalný amoniak

c) protogenní - snáze protony odštěpují než přijímají (bezvodá kyselina octová, H2SO4 konc.)

Nejdůležitějším amfiprotním rozpouštědlem je voda.