Vítejte na stránkách analytické chemie

Úvodní stránka

Oxidačně-redukční stanovení

Chelatometrie Neutralizační  stanovení
Odměrná analýza Odměrná analýza - Volumetrie

Psaní protokolů

Nedílnou součástí laboratorní činnosti je sepsání protokolu. Protokol vypracujte každý z dvojice sám. Přítomnost identických pasáží v protokolu dvou studentů (i z různých skupin) bude považována za důvod k přepracování obou protokolů.

Protokol o provedené úloze odevzdejte ihned na začátku dalšího cvičení. Bez odevzdání protokolu nebudete z předmětu klasifikováni Protokoly, které vám budou vráceny k doplnění či k přepracování také odevzdávejte na začátku nejbližšího dalšího cvičení. Protokol vypracovávejte na samostatných listech formátu A4. Tyto papíry spojte pomocí sešívačky. Vytržené listy ze sešitů a bloků s otrhanými okraji nejsou přijatelné. Protokoly můžete psát rukou i na počítači. Počítačová verze je však preferována z důvodu lepší čitelnosti a pro vás je výhodná pro případné opravy a doplnění. I grafy připravujte nejlépe také na počítači. Rukou kreslené grafy budou akceptovány jen na milimetrovém papíře s osami a křivkami kreslenými podle pravítka (případně křivítka).

Gravimetrie
Elektrochemie
Optické metody
Trocha šafránu a zázvoru
Galerie
Teorie
Perly a perličky
DFA
DNT

Protokol není návodem k úloze, ale je záznamem o experimentu. Neopisujte proto návod. Protokol pište buď v prostém minulém čase (např. "Odvážili jsme 2,05 g NaCl"), nebo v trpném rodě (tj. "Bylo odváženo 2,05 gNaCl"), v žádném případě se při psaní protokolů nepoužívá návod (tj. formulace jako "Odvážíme 2,05 g NaCl", resp. "Odvažte 2,05 g NaCl", jsou nevhodné). Podle protokolu by měl jít zcela jednoznačně zreprodukovat váš experiment, a to včetně chyb, kterých jste se dopustili. Proto je nezbytné do protokolu uvádět přesný a podrobný postup všech prováděných operací, případně doplněný o vaše pozorování, pokud se dělo něco neočekávaného či nebezpečného (např. "směs se po přidání reaktantů samovolně prudce zahřála" apod.).Zaznamenejte si pečlivě v průběhu experimentální práce veškeré informace do  sešitu, abyste je mohli uvést v protokolu.

Protokol musí mít následující náležitosti:

Datum, jméno, číslo skupiny. Název prováděné práce. Princip prováděné úlohy. Popis vlastního experimentu. Při opakování vašeho postupu kýmkoliv jiným musí stačit k přesné reprodukci úlohy.

Výsledky a výpočty. V protokolu se musí objevit všechny výsledky odečtené přímo z přístrojů. Musí tedy obsahovat všechny navážky, časy, reakční podmínky a výsledky pomocných výpočtů. Několikrát opakované pokusy (měření) prezentujte formou tabulek. Tabulky musí být jednoznačně pojmenované, případně popsané v textu. Dále pište postup použitý při vašich výpočtech, aby bylo možné lehce dohledat případnou chybu. Každý výpočet nadepište tak, aby bylo jasné, co se počítalo, popřípadě o jaké hodnoty se jedná. Při zaokrouhlování vašich výpočtů dbejte na smysluplnost přesnosti, se kterou vaše výsledky uvádíte. Typickým nešvarem je tzv. kalkulačkový syndrom, aneb opsání výsledku z displeje v takové podobě, jak jej kalkulačka vypočte. Výsledek jsme oprávněni zaokrouhlit pouze na tolik platných cifer, s jakou nejhrubší přesností jsou zjištěné vstupní údaje. Pozor - nezaměňujte počet platných cifer s počtem desetinných míst. Číslo 0,1234 má čtyři platné cifry a zároveň čtyři desetinná místa, ale číslo 123,4 má též čtyři platné cifry, ale pouze jedno desetinné místo. Pokud je na posledním platném místě vaší navážky č vašeho výsledku nula, uvádějte ji, je důležitá. Pokud napíšete "navážka 1 g", znamená to, že jste navážili 1 g s možnou chybou 0,5 g, tedy v praxi 0,5-1,5 g, což je zjevně značný rozptyl. Zatímco navážka 1,00 g je zjištěna s přesností 0,005 g a leží v intervalu 0,995-1,005 g.

Značky veličin se konvenčně zapisují kurzívou, např. tlak p, hmotnost m, molární hmotnost M, objem V apod. Při zápisu hodnot píšeme mezi číselnou hodnotu veličiny a její jednotku mezeru. Výjimku tvoří, pokud má uváděná jednotka charakter přídavného jména, např. "desetimililitrová baňka" lze zapsat jako "10ml baňka", "pětiprocentní roztok" jako "5% roztok" apod. Proti tomu objem "deset mililitrů" se zapisuje s mezerou, tj. "10 ml", a koncentrace roztoku "pět procent" se uvádí jako "5 %". Grafická prezentace výsledků. V některých úlohách může být požadován i grafický výstup vaší práce (např. zobrazené spektrum, kalibrační křivky při analytických stanoveních, potenciometrické křivky apod.). Grafy by měly být v patřičném formátu a patřičném rozsahu os, aby samotná křivka závislosti pokrývala co největší plochu grafu. Grafy musí být opatřené popisem (název grafu, popis os, uvedení jednotek, ve kterých jsou vyneseny veličiny na osách apod.).

Závěrem protokolu se prezentují dosažené výsledky.